Doradca Zawodowy
mgr Karolina Bergmańska
Zajęcia z doradztwa zawodowego mają na celu wspieranie dziecka w procesie przygotowania go do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu z uwzględnieniem jego zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych, tak aby wybór kolejnej szkoły był jak najbardziej trafny i korzystny.
Większość młodych ludzi pytanych o to, kto jest dla nich najważniejszym doradcą przy wyborze drogi edukacyjnej wskazuje rodziców, następnie kolegów i nauczycieli.
Szkoła dokonuje starań, aby wesprzeć zarówno uczniów, jak również rodziców, w procesie wychowawczym, w tym w decyzjach dotyczących kolejnego etapu edukacyjnego.
W jaki sposób wspierać dziecko w procesie przygotowania go do podjęcia decyzji edukacyjnych i zawodowych?
Drodzy Rodzice, przede wszystkim :
- Obserwacja: warto przede wszystkim pomóc dziecku w określeniu jego zainteresowań, zdolności, predyspozycji to one powinny stanowić drogowskaz w wyborze kierunku kształcenia (obserwując na co dzień dziecko można zauważyć jakie czynności wykonuje chętnie, co je pasjonuje, którym przedmiotom szkolnym, zajęciom pozalekcyjnym poświęca wiele czasu i uwagi).
- Rozmowa z dzieckiem – jako partnerem, dotycząca planów i pomysłów dziecka na przyszłość (kim chciałoby zostać, o jakiej szkole marzy, jak wyobraża sobie swoją przyszłość za 5, 10 lat?).
- Warto zastanowić się z dzieckiem nad stanem jego zdrowia (czy aktualny stan zdrowia będzie pozwalał na wykonywanie wymarzonego zawodu- niektóre choroby, dolegliwości mogą uniemożliwić podjęcie wymarzonej roli zawodowej).
- Wspólne zbieranie z dzieckiem rzetelnych i aktualnych informacji o szkołach (ich ofercie, poziomie nauczania, stopniu zdawalności matury, egzaminów) a także interesującym zawodzie (czynnościach zawodowych, wymaganiach psychologicznych, fizycznych, zdrowotnych).
- Motywowanie i wspieranie dziecka do podejmowania samodzielnych decyzji.
- Współpraca z doradcą zawodowym – współpracując z doradcą zawodowym, rodzic dostarcza wiele ciekawych informacji, spostrzeżeń na temat swojego dziecka, które mogą być istotne podczas podejmowania przez dziecko decyzji edukacyjno – zawodowych.